
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 14 |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Frequency | 40 MHz |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Number of Bits | 4 |
| Turn-On Delay Time | 32 ns |
| Propagation Delay | 6.6 ns |
| Logic Function | Counter |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits per Element | 4 |
| Direction(Counting Sequence) | Unidirectional |
| Reset | Asynchronous |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 20 µA |
| Clock Edge Trigger Type | Negative Edge |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Schedule B | 8542390000 |
| Count Rate | 70 MHz |
Stock: 1232
Distributors
pcbx
Unit Price$0.50099
Ext.Price$0.50099
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.50099 | $0.50099 |
| 10 | $0.35821 | $3.58210 |
| 25 | $0.32316 | $8.07900 |
| 50 | $0.30240 | $15.12000 |
| 100 | $0.28298 | $28.29800 |
| 300 | $0.26760 | $80.28000 |
| 500 | $0.25306 | $126.53000 |
| 1000 | $0.23596 | $235.96000 |
| 3000 | $0.22457 | $673.71000 |
| 5000 | $0.21373 | $1068.65000 |
